آموزش رانندگی, موارد فنی خودرو

پنچرگیری

پنچر گیری

[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_image _builder_version=”3.0.72″ src=”http://dasfarmon.ir/wp-content/uploads/2017/09/پنچر-گیری.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” sticky=”off” align=”center” always_center_on_mobile=”on” border_style=”solid” force_fullwidth=”off” animation_style=”flip” alt=”پنچر گیری” /][et_pb_text _builder_version=”3.0.72″ background_layout=”light” text_orientation=”right” border_style=”solid”]

پنچر گیری ماشین

[/et_pb_text][et_pb_text _builder_version=”3.0.72″ background_layout=”light” text_orientation=”right” border_style=”solid”]

هنگامي که در رانندگي متوجه پنچر شدن لاستیک شديم، برای پنچر گیری با احتياط و روشن کردن راهنما و با توجه به آينه بغل در جاي مناسبي ايست مي کنيم. با روشن کردن چراغ هاي فلاشر و  با کشيدن ترمز دستي و خاموش کردن ماشين و قراردادن آن در دنده عقب با احتياط از ماشين پياده شده و مثلث شبرنگي که در صندوق عقب ماشين  هست را باز کرده و با فاصله دور تري از ماشين خودمان قرار ميدهيم که رانندگان از فاصله دور متوجه ما بشوند.

سپس چرخ زاپاس و آچار چرخ و همچنين جک را از صندوق عقب بيرون آورده به همراه تکه چوبي که از آن معمولا زير جک يا در سراشيبي ها جلوي چرخ قرار ميدهند (در صورتي که بخواهيم جک را خيلي باز کنيم  احتمال واژگون شدن جک زياد خواهد شد به همين منظور يک تکه چوب به ابعاد آجر و یا خود آجر را زير جک قرار  مي دهند تا نياز به باز کردن بيش از حد جک نباشد).

براي باز کردن  چرخ قبل از زدن جک ابتدا با انتهاي آچار چرخ و يا تکه پارچه اي که از شيار قالپاق رد ميکنيم  قالپاق را درآورده سپس با آچار چرخ پيچ ها را شل مي کنيم بعد از شل کردن پيچهاي چرخ شيار جک را با فاصله 20 سانتيمتري از چرخ در زير رکاب ماشين قرار داده و زير جک تکه آجر يا چوبي قرار ميدهيم.

با چرخاندن جک و بالا رفتن چرخ پنچر شده پيچهاي شل شده را باز ميکنيم چرخ زاپاس را با چرخ پنچر شده تعويض کرده و پيچهاي آن را با دست  و آچار چرخ تا حدودي که سفت شود مي بنديم.

سفت کردن پيچها بهتر است که به صورت ضربدري باشد ، جک را پايين آورده دوباره با آچار پيچ هاي چرخ را محکم تر مي کنيم.قالپاق را از قسمت والف جا زده و وسايل را جمع مي کنيم.

پنچر گیری از مهم ترین کارهای فنی ایی است که هر راننده ایی باید آن را بلد باشد.

(نکته معمولا چرخ زاپاس چون مدت زيادي از آن استفاده نمي شود ممکن است باد آن کم شده باشد بايستي هرگاه براي تنظيم باد  به آپارتي مراجعه مي کنيد باد لاستيک زاپاس را هم چک کنيد که در مواقع ضروري به مشکل بر نخوريد.)

برای آموزش های بیشتر به مقاله ی موارد فنی خودرو مراجعه کنید.

                                                                                         بازگشت

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *