فیوز های خودرو

یکی مهم ترین قسمت های هر اتوموبیل سیم کشی و برق رسانی آن است که در این سیستم فیوز های خودرو نقس بسزایی دارند.

يکي از مواردي که هنرجويان بايد بدانند دانستن موارد فني ماشين مي باشد ,در مواقعي بعضي ازمشکلات خودرو را خود راننده مي تواند به راحتي حل کند و نيازي به تعميرگاه و مکانيک نيست.از اين قبيل مشکلات مي توان قطع شدن فيوز ها را نام برد.

گاهي يکي از سيستم هاي الکتريکي خودرو  کار نمي کند مانند: (بوق ,برف پاکن,چراغهاي ماشين ,برق پشت صفحه آمپر,کار نکردن ضبط ماشين و غيره….) و گاهي برق کلي ماشين قطع مي شود. در پرايد يک فيوز اصلي داريم که با باز کردن کاپوت جلوي ماشين در قسمت راست ماشين بالاي سر باتري بوده و به شکل زير مي باشد.

هر کدام از این سیمهای فیوز های خودرو برای قسمتی بوده و برق کلي ماشين از اينجا قطع  و وصل مي شود بعضي وقت ها که چراغ چک موتور در صفحه آمپر روشن شده و علت فنی در ماشین شما نیست (ایراد فنی مانند پاره شدن تسمه دینام باعث روشن شدن چراغ چک شده و با تعویض تسمه دینام چراغ چک هم خاموش خواهد شد)و فقط کد خطاي کامپیوتری آن مي باشد  شما ميتوانيد با  جدا کردن فيوز وسطي(سيم وسطي)و وصل مجدد آن  سيستم کامپيوتري آن را ريستارت کنيد با  ریستارت کردن آن چراغ چک  خاموش خواهد شد.

فيوزهاي فرعي ديگری هست که برق قسمتهاي مختلف از آن تقسيم مي شود و این فیوزها در قسمت سمت چپ غربيلک فرمان و مقداري پايين تر از آن قرار دارد (شکل بالا)براي تعويض  و دانستن فيوز سوخته شده شما مي توانيد يک کپي از جدول جعبه فيوزها به تفکيک مصرف آمپر و رنگ آنها  از شکل زیر در خودرو خود داشته باشيد و با مواجعه شدن با مشکل با کمک اين جدول مي توانيد موقعيت فيوز سوخته شده را در جعبه فيوز های خودرو پيدا کنيد و نسبت به تعويض آن اقدام کنيد

  براي تعويض فيوز های خودرو  اين نکات را رعايت کنيد:

1-سوئيچ استارت را ببنديد و همه تجهيزات برقي را خاموش کنيد.
2-در جعبه فيوز را باز کرده و با توجه به جدول راهنما, به دنبال فيوز معيوب بگرديد
3- انبرک قرار گرفته در جعبه فيوز را خارج کنيد و به کمک آن فيوز معيوب را از جاي خود بيرون بکشيد فيوز سوخته از قطع بودن سيم آن قابل تشخيص است
4-فيوز سوخته را با يک فيوز مشابه يا ضعيف تر تعويض کنيد توجه کنيد حتما از فيوز هم ظرفيت و نوع يکسان جهت تعويض فيوز سوخته استفاده نمائيد. استفاده از فيوز با ظرفيت بالاتر از حد مجاز ممکن است باعث بروز خسارت يا حتي آتش سوزي شود. حتي بصورت موقتي نيز , از سيم به جاي فيوز استفاده ننمائيد.اين عمل مي تواند باعث صدمه ديدن سيم کشي يا حتي آتش سوزي گردد.
اگر فيوز تعويضي مجددا سوخت,نشان مي دهد که در سيستم الکتريکي خودرو مشکلي و جود دارد بنابراين از سيستم الکتريکي مربوطه استفاده ننموده و براي رفع مشکل به يک تعميرگاه مجاز مراجعه کنيد.

“با تشکر از سایت سورن وب برای بهینه سازی مطالب”