قابل توجه عزیزانی که تازه شروع به یادگیری رانندگی کرده اند باید توجه داشته باشند که عادت کردن به کارهای اشتباه در راننــدگی همیشگی خواهد شد پس از همین ابتــدا سعی کنید کـه  عادت های صحیح داشته باشید تا کار همیشگی شما  شود.

عادت های صحیح

1ـ یکی از عادت های صحیح این است که صبح ها که میخواهید سوار ماشین شوید یک بازدید از موتور(روغن موتور-آب رادیاتور-روغن ترمزوغیره…) ویک نگاه هم به چرخها وعقب ماشین بیاندازید که چیزی پشت  ماشین شما نباشد.
2ـ برای روشن کردن ماشین بهتره که دنده خلاص باشه و کلاج و تا ته گرفته باشید وسوئیچ را باز کنید تا صدای پمپ بنزین  از کار افتاد بعد استارت بزنید تنظیم صندلی و آینه ها و بستن کمربند قبل از حرکت لازمه.
3ـ هر وقت از پارک خواستید خارج بشید با سر تان حتما یک نگاهی به بیرون بکنید.
4ـ همیشه بعد از تعویض دنده پای تان را از روی کلاج بر داشته و سمت چپ کلاج روی زمین  بگزارید به چند دلیل اول اینکه در موقع حادثه ممکنه شما ترمز و کلاج و باهم بگیرید چون پاتون روی کلاج آماده بوده و خیلی می تونه خطرناک باشه دوم اینکه باعث خراب شدن صفحه کلاج خواهد شد و سوم اینکه در رانندگی کردن تو مسافتهای طولانی پای شما زودتر خسته خواهد شد.
5ـ سعی کنید از همان ابتدا که رانندگی  یاد می گیرید نگاه به پدالها و دنده ها نکنید،حتی برای یک لحضه چونکه این عادت شما در سرعتهای بالا خیلی می تواند خطرناک باشد(ماشین تو سرعت 120 کیلومتر هر ثانیه تقریبا 32 متر را طی می کند)!
6ـ ماشین دو تا ترمز داره اگر خواستید ترمز دستی را بخوابانید حتما ترمز پایی را بگیرید  و اگر خواستید ترمز پایی خود را رها کنید حتما ترمز دستی را بایستی بکشید و هر موقع در سربالای خاموش کردید حتما ترمزها را گرفته بعد کلاج را بگیرید در غیر این  صورت ماشین پس خواهد زد.
7ـ در رانندگی همیشه احتیاط  کنید و زود عصبانی نشوید چونکه یک اشتباه می تواند سرنوشت  زندگی شما را عوض کند نگذارید رانندگی برای شما عادی شود چون که باعث کم توجهی شماخواهد شد بایستی مثل روزهای اول یادگیری رانندگیتان هوشیار باشید
8ـ در موقع پیاده شدن خود  و مسافران  ماشین حتما مراقب بوده و در را باز کنید باز شدن درب از  سمت خیابان توسط مسافرین خطرناک و از سمت شاگرد بایستی با مراقبت شما باشد (درب عقب مجهز به قفل کودک بوده می توانید از آن برای باز نشدن درب عقب سمت راننده استفاده کنید)

۹ـ هنگام قفل کردن ماشین  توجه داشته باشید که شیشه ها بالا باشد و در موقع استفاده از قفل مرکزی  و دزدگیر  توجه کنید که همه زبانه های قفل پایین رفته باشد گاهی اوقات یک درب باز می ماند.

 

جهت آموزش های بیشتر به ویدیوهای آموزشی مراجعه کنید.

 

                                                                                            بازگشت