صفحه آمپر وعلائم هشدار دهنده آن

صفحه آمپر وعلائم هشدار دهنده آن

صفحه آمپر وعلائم هشدار دهنده آن در خودرو براي راننده يک صفحه اطلاع دهند و هشدار دهنده ميباشد که  راننده را از وضعيت خودرو آگاه مي سازد براي آشنا شدن و دانستن مفهوم هر کدام از اين علائم به ادامه مطلب توجه کنيد.

1- سمت چپ بالا اين علامت که مانند عکس يک روغن دان مي ماند هرگاه اين چراغ  بعد از روشن کردن خودرو روشن ماند مي تواند دلايل مختلفي داشته باشد يک احتمال اينکه  فشنگي که فشار روغن را نشان مي دهد خراب شده و اين چراغ روشن مانده است بايستي فشنگي را عوض کرد در اين وضعيت مي توان رانندگي کرد آسيبي به موتور نمي رسد دو ممکن است اويل پمپ (پمپ روغن)خراب شده و عمل گردش روغن در موتور به خوبي انجام نگيرد و باعث روشن شدن چراغ روغن گردد

سوم اينکه ممکن است مقدار روغني که در موتور بايستي  باشد به هردليلي (روغني ريزي و يا روغن سوزي) کم شده باشد در نتيجه گردش روغن صورت نخواهد گرفت در اين حالت  و حالت دوم اگر ماشين روشن بماند به موتور آسيب خواهد خورد  و حتما بايستي به تعميرگاه برده شود.
2-دومين علامت سمت چپ بالا که معرف به چراغ (check )چک مي باشد هرگاه روشن بماند نشان دهنده ايرادي در سيستم سوخت رساني و كنترل آلايندگي خودرو است . كه اين ايراد مي تواند مربوط به سنسور اكسيژن ، ناك سنسور ، ايرادات كوئل، انژكتور ، موتور دريچه گاز  (در صورت وجود)  ECU و غيره …  باشد .
شما مي توانيد با روشن شدن اين  چراغ در اولين فرصت به مکانيکي مراجعه  کرده و با دستگاه دياگ عيب آن را رفع کنيد.
3-چراغ سوم سمت چپ بالا که با علامت تعجب در داخل پرانتز نشان داده شده  نشانگر بالا بودن ترمز دستي بوده و تا زماني که ترمز دستي کامل  پايين برده نشده باشد چراغ روشن مي ماند و هشدار ميدهد.
4-چراغ بعدي سمت چپ بالا که عکس باتري را نشان ميدهد نشانگر خراب شدن دينام خودرو بوده ممکن است که تسمه پاره کرده باشد و يا دينام خوب شارژ نکند و خراب باشد در اين صورت به شما نشان مي دهد که درحال مصرف برق باطري مي باشيد و با اتمام شارژ باطري ماشين خاموش خواهد شد و ديگر با هل دادن هم نمي توانيد ماشين را روشن کنيد هنگامي که چراغ دينام روشن شد بايد اول نگاه کنيد که آيا تسمه پاره شده يا نه  اگر تسمه باشد بايد حتما تسمه دينام را درست کنيد و اگر تسمه نبود  بايد لوازم برقي  مانند چراغها کولر راديو و غيره .. را روشن نکنيد تا شارژ باطري زود خالي شود و سعي کنيد به نزديکترين باطري ساز مراجعه و عيب دينام را رفع کنيد .
5-چراغ بعدي وسط و بالا که عکس ماشين را نشان مي دهد که درب  آن باز است پس اگر يکي از دربهاي ماشين و حتي صندوق عقب باز مانده باشد و کاملا بسته نشده باشد اين چراغ  همراه با چراغ فلاشرها روشن خواهند ماند.
6- چراغ بعدي در زير چراغ باز ماندن درب ماشين نشانگر آن است که راننده کمر بند ايمني خود را نبسته است.
7-چراغ بعدي در سمت راست بالا نشانگر روشن بودن گرم کن شيشه عقب ماشين بوده که در صورت بخار کردن شيشه عقب در روزهاي سرد  از آن استفاده ميکنيم تا بخار روي شيشه عقب را از بين ببرد و کليد روشن و خاموش کردن آن هم با همان شکل که در صفحه آمپر ديده مي شود کمي پايين تر از صفحه آمپر بغل کليد CNG مي باشد.
8-علامت بعدي سمت راست بالا نشانگر روشن بودن چراغهاي جلوي ماشين مي باشد  اگر علامت مورد نظر سبز باشد يعني نور پايين روشن است و اگر به رنگ آبي روشن بود  يعني نور بالاي ماشين شما روشن است (خاموش کردن نور بالا و نور پايين با دسته راهنما مي باشد)
9-علامت بعدي سمت راست و پايين علامت درجه آب مي باشد که مقدار دماي آب رادياتور را به ما نشان مي دهد .معمولا در جه آب بايستي در حد وسط بوده و اگر از آن بالاتر باشد نشانگر مشکل بوده ممکن است آب رادياتور کم باشد .يا ترموستات آن در دماي بالاتر عمل ميکند و يا دور دوم فن عمل نمي کند. در تابستان بايستي به آمپر آب  در هنگام رانندگي  زياد توجه کنيم تا آب رادياتور جوش نياورد  علامت هشدار دهنده آن  در هنگام جوش آوردن چراغ نارنجي رنگي در پايين درج آب  مي باشد.
10-درجه بعدي کيلومتر شمار مي باشد که در سرعتهاي بالاي 120 کيلومتر صداي بوق خطر شنيده خواهد شد.کيلومتر شمار داري دو  شمارشگر مي باشد اولي بالا با فشار دادن کليدي که روي صفحه کيلومتر هست و نگه داشتن  آن صفر خواهد شد و مسافتي که مي خواهيد طي کنيد را به شما نشان مي دهد بعدي که در زير آن است مسافت طي شده خودروي شما را  از زمان تحويل از کارخانه نشان ميدهد.
11-علامت بعدي علامت سوخت  سي ان جي يا سوخت گاز خودروي شما را نشان ميدهد که با اتمام سوخت گاز چراغ آن نارنجي خواهد شد. اين علامت CNG در وسط صفحه آمپر و پايين آن قرار دارد.
12- درجه بعدي دور موتور را نشان مي دهد دور موتور نشانگر مقدار گازي مي باشدکه شما به ماشين مي دهيد.
13-درج بعدي که همراه با تصوير پمپ بنزين مي باشد نشانگر مقدار بنزين موجود در باک مي باشد و هرگاه چراغ آن روشن شود نشانگر آن است که باک بنزين شما خالي شده و شما از بنزين اظطراري مصرف مي کنيد بهتر مي باشد که در اين وظعيت حتما بنزين بزنيد زيرا باعث خراب شدن پمپ  بنزين ماشين شده و با مکش جرمهاي ته باک به سمت موتور باعث کثيف شدن سريعتر فيلتر بنزين خواهيد شد
 .

مطالب آمورشی بیشتر در این بخش…

                                                                                              بازگشت